Wimbledon 2018 – ako tipovať, favoriti – Preview

preview-wimbledon

S príchodom leta sa tradične otvárajú brány londýnskeho All England Clubu. Tento rok ide o jubilejný 150. ročník so začiatkom v pondelok 2. júla 2018. Wimbledon sa od ostatných tenisových turnajov „veľkej štvorky“ nelíši len trávnatým povrchom ale aj množstvom tradičných rituálov a špecifickou atmosférou.

Okrem športových výkonov prináša tretí grandslam v roku aj množstvo organizačných zaujímavostí. Tenisti môžu hrať výlučne v bielom oblečení. Pravidlo pochádza ešte z 19. storočia a súvisí s viditeľnosťou potu na odeve, čo sa v minulosti považovalo za neprípustné. Tak vzniklo nariadenie o nosení výlučne bieleho oblečenia, ktoré turnaju aj dnes dodáva punc vznešenosti.

Pridáva tomu aj absencia akýchkoľvek reklamných plôch či už na dvorci alebo kdekoľvek v areáli. K turnaju tiež neodmysliteľne patrí miestna špecialita – jahody so šľahačkou, ktoré sa tu podávajú už od konca 19. storočia.

Ak si chcete vychutnať skvelé súboje z tohto najstaršieho a najprestížnejšieho tenisového turnaja, môžete ich sledovať pohodlne online cez internet v priamych prenosoch na TV Tipsport.

Poďme sa teraz pozrieť  v našej analýze na to, ako tipovať Wimbledon, kto môže byť favorit u mužov a u žien, aké majú šance a predpoklady jednotliví tenisti a tenistky na úspech v tomto populárnom “zelenom” turnaji.

Mužská časť má jasného favorita

Roger Federer je meno, ktoré zostane navždy späté s centrálnym dvorcom londýnskeho tenisového klubu. Získal tu osem titulov. Posledný vlani, keď nestratil ani jeden set. Jeho elegantný a zároveň dynamický štýl je ako stvorený pre rýchly trávnatý povrch. Svedčí o tom aj jeho bilancia na tráve, keď z posledných dvadsiatich duelov prehral iba dva.

V aktuálnej sezóne zvíťazil na turnaji v Stuttgarte. V Halle prekvapujúco podľahol vo finálovom zápase Čoričovi. Jeho jedinou nevýhodou je pokročilý vek. Aj keď vynechal celú antukovú časť sezóny, v dlhších zápasoch sa na ňom môže prejaviť únava.

Rýchlosť povrchu dáva šancu všetkým hráčom s kvalitným podaním. Do užšieho okruhu favoritov určite patrí minuloročný finalista Marin Čilič, ktorý pred niekoľkými dňami zvíťazil na kvalitne obsadenom turnaji v Queen’s. Porazil v ňom Novaka Djokoviča, ktorý vyzerá čoraz lepšie a v Londýne môže miešať kartami.

Za zmienku určite stojí Juan Martin del Potro, ktorý je mnohými považovaný za čierneho koňa turnaja.

Domáci Andy Murray sa vrátil po zranení a prvý zápas v tejto sezóne odohral iba minulý týždeň. Veľmi sa neráta ani s Rafaelom Nadalom, ktorý možno vynechá celú trávnatú časť sezóny.

Stávkové kancelárie vypísali najnižšie kurzy práve na víťazstvo švajčiarskej legendy. Kurz na zisk jeho deviateho titulu sa pohybuje na úrovni 2.5. Kurzy okolo hodnoty 6 sú vypísané na celkové víťazstvo DjokovičaNadala. Najmä u Nadala však vládnu veľké pochybnosti o jeho výkonnosti na tomto povrchu a na londýnske dvorce možno ani nenastúpi.

Stávkové kancelárie počítajú aj so spomínaným Čiličom s kurzom 7.5. Kurzy do 20 boli vypísané aj na víťazstvá Raoniča, Zvereva, Dimitrova, Murrayho či Kyrgiosa.

U žien je okruh favoritiek širší

V porovnaní s mužským pavúkom je u žien oveľa vyrovnanejšia špica a tipovať víťazku vopred je náročnejšie. Neexistuje jasná favoritka a prekvapiť môžu viaceré. Určite stojí za to priebežne sledovať aj aktuálne analýzy zápasov aktívnych tipérov.

Za najväčšiu adeptku na víťazstvo možno považovať Petru Kvitovú. Tá získala wimbledonský titul už dvakrát a miestne dvorce jej nesmierne sedia. Pred pár dňami zvíťazila na turnaji v Birminghame, keď vo finále porazila Magdalénu Rybárikovú.

Zabúdať nemožno ani na aktuálnu jednotku rebríčka Simonu Halepovú, ktorá zvíťazila na Rolland Garros. V Londýne sa jej však pravidelne nedarí a niekoľkokrát tu vypadla už v prvom resp. druhom kole.

Za veľkú nádej môžeme považovať aj Karolínu Plíškovú, ktorá disponuje výborným servisom a stále čaká na prvý grandslamový titul. Zaujímavé bude sledovať aj spomínanú Magdalénu Rybárikovú, ktorá bola minulý rok až v semifinále. Na turnaji v Birminghame dokázala ako jediná zobrať Kvitovej aspoň set.

Stávkarsky svet pokladá za najväčšiu favoritku prekvapujúco Serenu Williamsovú. Tá sa však po materskej dovolenke ani zďaleka nenachádza v optimálnej forme a na tráve nehrala už dva roky. Jej výkony sú veľkým otáznikom. Môže ísť ďaleko, ale rovnako môže vypadnúť v úvodných kolách.

Na celkový triumf spomínanej Kvitovej je vypísaný kurz 5.3. Na Plíškovú o niečo viac, konkrétne 7.5. V analýze sme ešte nespomenuli Garbine Muguruzovú, ktorá je stávkovými kanceláriami považovaná za tretiu najväčšiu favoritku práve po Williamsovej a Kvitovej.

Zápasy Wimbledonu 2018 môžete sledovať priamo online cez internet v priamych prenosoch na TV Tipsport a popritom napríklad vyskúšať aj LIVE stávky, v ktorý častokrát nájdete vyššie kurzy počas zápasu, než pred zápasom, podľa aktuálneho vývoja zápasu, stačí si len počkať na ten správny okamih.