Tenis je v oblasti kurzového tipovania veľmi špecifický šport. Väčšina turnajov sa hrá vyraďovacím spôsobom a v žiadnom zápase nemôže dôjsť k remíze, čo štatisticky zvyšuje šance každého hráča na výhru o takmer 17%.
Na rozdiel od tipovania futbalu, či hokeja, kde dokáže zápas rozhodnúť jeden šťastný gól, v tenise sa nestáva, aby sa na konci tešil horší hráč. O víťazovi stretnutia navyše nerozhoduje jeden set, ale minimálne dva sety víťazné (pri mužských granslamových turnajoch dokonca tri) a niekoľko šťastne vyhraných loptičiek môže byť rozhodujúcim faktorom len vo vyrovnaných zápasoch.
To ale neznamená, že v každom zápase vyhrávajú papierový favoriti a pri tipovaní sa stačí riadiť len tenisovým rebríčkom. Práve naopak. Ak je práve tenis šport, na ktorý by ste sa pri tipovaní a uzatváraní stávok chceli zamerať, prinášame vám niekoľko rád, ktoré vám vo vašich začiatkoch pomôžu.
Tipovanie tenisu je pre laikov náročné, ale ak vás sledovanie zápasov baví a dokážete sa do tenisové sveta skutočne ponoriť, môže to byť najziskovejšie odvetvie tipovania.
Tenisové turnaje sú rozložené od januára do novembra a preto nebudete mať o stávkové zápasy takmer nikdy núdzu. Veľmi málo stávkarov, ktorý sa pri tipovaní zamerajú na tenis, sa vzhľadom k hustote tenisového kalendára a časovej náročnosti, dokáže venovať tipovaniu aj iných športov. Skutoční odborníci na tenis však patria k tým, ktorí dokážu z tipovania vyťažiť najviac.
Základné odporúčania pri tipovaní tenisu
1. Sledujte zápasy
Najväčší prehľad získate hlavne sledovaním veľkého množstva zápasov tímov a hráčov, ktorých výsledky chcete tipovať. Veľa zápasov sa dá sledovať aj online popri tipovaní napr. tu: Live priame športové prenosy cez internet.
To platí o každom športe, ale v tenise dvojnásobne. Vo futbale, či hokeji nasadzujú tréneri rôzne zostavy, kľúčoví hráči môžu chýbať, hru tímu tvorí viacero hráčov a pre úspešné tipovanie musíte sledovať hru každého jedného z nich.
V tenise sa musíte zamerať len na jediného človeka, čo vám dáva priestor dokonale študovať celú jeho hru. Musíte spoznať štýl jeho hry, psychiku (niektorí tenisti jednoducho nezvládajú dlhé a vyrovnané zápasy, či otáčanie stretnutí), povrch, ktorý mu sedí, kondíciu, či počet nevynútených chýb, ktoré v zápase urobí.
Tých faktorov je veľa a každý z nich je veľmi dôležitý. Preto ak chcete vedieť čo najpresnejšie odhadnúť vývoj tenisového zápasu, musíte o hráčoch, ktorí proti sebe nastúpia, vedieť čo najviac. Prípadne si môžete pozrieť aj aktuálne analýzy zápasov od iných tipérov.
2. Iný povrch, iná hra, iný favorit
Povrch je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý treba pre správne tipovanie sledovať. Najväčším rozdielom medzi jednotlivými povrchmi je rýchlosť odskoku loptičky a tým pádom aj množstvo času, ktorý sa tenistovi pred returnom naskytne.
Hráči, ktorí potrebujú na svoj úder viac času, preferujú viac antukové turnaje (antuka je najpomalším z povrchov) a pri zápasoch na tvrdých a rýchlych povrchoch robia pravidelne väčšie množstvo nevynútených chýb. Väčšinou sa jedná o južanské národy, Španielov, či Brazílčanov (spomeniem napríklad Pabla Andujara a Nicolasa Almagra).
Pri antukových turnajoch však môže zohrať nečakane dôležitú úlohu aj nadmorská výška. Ak sa totiž ihrisko nachádza vyššie ako zvyčajne, môže sa počet es zvýšiť až dvojnásobne, čo zvýhodňuje tenistov s dobrým servisom. Medzi takéto turnaje napríklad patrí Madrid (650 m.n.m.) a Kitzbühel (750 m.n.m).
Naopak tenisti, ktorí si svoju hru stavajú na prudkom podaní, bývajú úspešnejší na tvrdom povrchu alebo tráve, kde je odskok loptičky oveľa rýchlejší. V stretnutiach nedochádza k veľkému počtu výmen a hra je oveľa jednoduchšia, čo dáva šancu menej technickým hráčom. Zápasy na pomalej antuke im túto výhodu berie a stávajú sa hrateľnejšími (medzi nich patrí napríklad Ivo Karlovič).
Trávnatý povrch je taktiež veľmi rýchly, pričom kombinácia s nízkym odskokom loptičky je ideálna pre tenistov, ktorí preferujú štýl hry servis-volej. Tým sa preslávil najmä miláčik britského publika Tim Henman.
3. Pozor na neznámych hráčov
To, že meno tenistu nepoznáte a podľa kurzu je jasným outsiderom ešte neznamená, že bude v zápase ťahať za kratší koniec.
Tipovanie tenisových výsledkov len na základe umiestnenia v rebríčku je najväčšou chybou, ktorej sa stávkar môže dopustiť. Ak sledujete futbal, či hokej aspoň pár rokov, máte celkom slušný prehľad o tímoch, ktoré každoročne bojujú o najvyššie priečky. V tenise však každoročne vstupuje do radu profesionálov niekoľko kvalitných hráčov, ktorí dokážu odohrať vyrovnané stretnutie aj s tenistami svetovej špičky.
Postavenie v rebríčku môže taktiež ovplyvniť dlhšia pauza spôsobená zranením. Takže ak sa s nejakým menom stretnete prvýkrát, nie je to dôvod na okamžité uzavretie stávky, ale na dôkladnú analýzu, ktorá môže viesť k výhre pri vysokom kurze.
Pomôcka:
- Tenisový rebríček ATP: Muži >>> ATP Tour Rankings
- Tenisový rebríček WTA: Ženy >>> WTA Tour Rankings
4. Dávajte si pozor na motiváciu hráčov
Táto rada úzko súvisí s prvým bodom. Vždy si pred uzatvorením stávky zistite ako tenista pristupuje k turnajom. Niektorí hráči totiž menej atraktívnym zápasom neprikladajú takú dôležitosť a nejdú do nich úplne naplno, čo by mohlo byť vetrom do plachiet namotivovaného outsidera a skazou pre váš tiket.
Ideálne je preto tipovať stretnutia tenistov, ktorí podávajú vyrovnané výkony alebo naopak proti nestálym hráčom, ktorí narazia na mladíka prekypujúceho nadšením a motiváciou.
Veľmi dôležité je všímať si obhajcov trofeje. Pretože žiaden hráč bojujúci o čo najlepšie umiestnenie neodflákne stretnutie v prvých kolách turnaja, ktorý v minulom roku vyhral a nebude tak riskovať stratu bodov.
5. Veďte si štatistiku svojich tipov
Aj tí najlepší stávkari si myslia, že im tipovanie ide lepšie ako v skutočnosti. Je to jednoducho dané prírodou. Zaznamenávajte si preto svoje tipy, vrátane súperov, turnaja, povrchu a stávky. Získate tak zdravý prehľad o svojom tipovaní, ktoré tipy vám vynášajú a naopak, kde robíte chyby.