Ako tipovať a vyhrať – Spôsoby a systémy stávkovania

tipovanie-s-informacami

O zásadách správneho tipovania sa toho už popísalo veľa. Vedú sa o tom diskusie a stále sa hľadajú zaručené návody a systémy tipovania, ktoré by ľuďom pomohli stať sa úspešnými stávkarmi a viac vyhrávať ako prehrávať.

Samozrejme nemôžeme nikomu garantovať istý zisk, ale pri dodržiavaní správnych odporúčaní môžete obmedziť riziko prehry na minimum a dosiahnuť z dlhodobého hľadiska zisk z tipovania.

Stávkovanie môže byť veľmi zábavnou cestou ako prísť k menšiemu, či väčšiemu zárobku navyše. Vďaka internetu je možné uzatvárať stávky prakticky kdekoľvek, v pohodlí vášho domova cez počítač či prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu. Pokiaľ viete čo robíte, nie je úplne nemožné premeniť koníček v podobe internetového tipovania na pravideľný zdroj príjmu.

Postupne vznikli isté metódy tipovania ako napr. stávky na hodnotné kurzy, tipovanie na istý zisk, opakovaná stávka a pod., ktoré sú často používané a práve v nasledujúcich riadkoch Vám niektoré priblížime. Dúfame, že tu nájdete užitočné informácie a prispejeme trochu k tomu, že sa z Vás stanú úspešnejší tipéri.

    • Klasické tipovanie (1 X 2, kombinované stávky, dvojtipy, bližšie info k tejto téme nájdete trochu nižšie…)
    • Sólo stávky (resp. single bet) – systém tipovania, pri ktorom sa nekombinujú zápasy. Princíp je taký, že čím menej zápasov tipujte na jednom tikete, tým je vyššia šanca výhry a následného zisku. Ide o tipovanie každého vybraného zápasu na jednom tikete samostatne a navyše vždy za rovnakú sumu. Odporúča sa kombinovať tento systém s vyhľadaním najvyššieho kurzu v rôznych stávkových kanceláriách.

    • Stávky na hodnotné vysoké kurzy (resp. value bet). Niekedy sa stáva, že stávkové kancelárie nerozložia kurzy správne a niektorý kurz zostane nadhodnotený alebo naopak.. Pri tejto metóde ide aj o hľadanie týchto chýb stávkových kancelárií.

Nevyhnutné je preto porovnávať kurzy stávkových spoločností pri rovnakej udalosti a vybrať si ten, ktorý je najvyšší a teda má aj hodnotný kurz. Ide o menej náročný spôsob, pri ktorom sa môžete rýchlo rozhodovať a za vložený vklad vyhrať čo najviac. Väčšinou sa touto formou tipuje iba jeden zápas na tiket.

    • Tipovanie na istý zisk (resp. arbitrážne stávky) – tipovanie na systém „istý zisk“ v rôznych stávkových kanceláriách a využite rozdielnych kurzov na tú istú udalosť. Základom je to, aby si tipér vsadil v min. dvoch rôznych stávkových kanceláriách čo najvyššie kurzy na všetky možnosti výsledku – napr. na výhru aj na prehru v tenise. Treba si to prepočítať a zistiť či dosiahneme zisk pri akomkoľvek výsledku práve na rozdielnych kurzoch.

Dôležité je správne rozloženie vkladov na jednotlivé kurzy, čo sa dá vypočítať napr. prostredníctvom kalkulačky pre arbitrážne stávky (napr. tu:  surebets calculator, alebo Kalkulátor arbitráží a surebetov ). Zisky sa pri tejto metóde väčšinou pohybujú cca od 1 do 5% z vkladu.

    • Opakovaná stávka na jedného favorita – tipér podáva rovnaký tip na svojho favorita až dovtedy, kým nebude úspešný a zároveň po každom neúspešnom tipe zvýši ďalší vklad dvojnásobne. Je to zaujímavý no pomerne riskantný spôsob a používajú ho skôr tí stávkari, ktorí nemajú problém postupne investovať aj viac finančných prostriedkov. Možno to takto skúsiť tipovať s malým úvodným vkladom a max. na 2-4 zápasy posebe, aby sa nenavyšovali vklady donekonečna, to by mohlo zle dopadnúť.

Zásady správneho uzatvárania stávok pri klasickom tipovaní.

Platia tu isté pravidlá, pri ktorých dodržiavaní je väčšia šanca správneho tipu a následného zisku, ktorý z toho plynie. V niekoľkých bodoch Vám ponúkneme návod, ako tipovať, byť úspešný a zvýšiť šancu vyhrať!

Hneď na začiatku by si mal každý tipujúci určiť vlastné pravidlá, pretože sám vie, čo sa mu už v minulosti osvedčilo alebo to počul od iných a musí si určiť vlastnú hranicu sumy, ktorú je ochotný staviť a taktiež hranicu rizika, po ktorú je schopný ísť.

Veľmi dôležitým a jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali urobiť, je výber športu, na ktorého výsledky budete tipovať. Je totiž priam nevyhnutné rozumieť pravidlám hry, sledovať každodenné štatistiky, zápasy a výsledky, čo vám podstatne uľahčí fakt, že vás daný šport zaujíma.

Zvážte pravdepodobnosti – Ak tipujete výsledok napríklad futbalového, či hokejového zápasu, vždy musíte počítať s troma možnosťami ako dané stretnutie skončí. Vždy je to buď výhra domácich, hostí alebo remíza. Preto je veľmi rozumné tipovať zápasy, kde remíza nepripadá v úvahu, respektíve je veľmi nepravdepodobná (napr. tipovať tenis, basketbal, bejzbal a pod.), alebo môžete skúsiť tzv. tipy bez remízy (draw-no-bet), prípadne ázijský handicap.

Ponorte sa do diania – Na to, aby ste mohli úspešne tipovať výsledok zápasu, či odhadnúť jeho priebeh, je veľmi dôležité zistiť si o ňom čo najviac informácií. Zistite si zostavy, s ktorými tímy proti sebe nastúpia, ich súčasnú formu, zranenia. V tenise je taktiež dôležité vedieť, ktorý povrch jednotlivým hráčom sedí viac a ktorý nie.

Zápasy s nízkym kurzom ako napr. 1,05 alebo 1,15 len minimálne zvyšujú výhru a prinášajú zbytočné riziko, preto sa na takéto kurzy radšej neodporúča staviť.

Počet zápasov na tikete – Lepšie je, ak si na jeden tiket stavíte max. 2 – 3 zápasy, nie viac. Určite poznáte ľudí, ktorí si stavia aj 12 zápasov, a potom sú sklamaní, že im nevyšiel tip na 1, 2 či 3 zápasy. Odporúča sa radšej staviť si na menej zápasov a zbytočne neriskovať, prípadne rozdeliť viac tipovaných zápasov po 2-3 na každom tikete.

Veľký pozor si treba dávať najmä čo sa týka tipov na víťazstvo hostí (2). Je veľmi dobré priebežne sledovať mužstvo a zaznamenávať, či víťazí na súperovej pôde alebo je jeho súper v domácom prostredí málokedy zdolateľný. Odporúča sa stávku radšej poistiť  na dvojtip (X2) – hlavne v kombinácii s ďalšími zápasmi na jednom tikete. A “vonku” aj jasní favoriti často vedia nemilo prekvapiť.

Ďalším rizikom môže byť tipovanie výsledkov pohárových súťaží. Veľakrát sa stane, že papierový favorit zaváha a prehrá so súperom, ktorý je v nižšej lige a preukázateľne slabší. Preto sa takéto zápasy veľmi ani neodporúča tipovať. Niekedy lepšie mužstvo takýto zápas aj vypustí a do základnej zostavy zaradí hráčov, ktorí sú v ligových zápasoch len na lavičke a dobrých hráčov klub šetrí.

Porozmýšľajte nad motiváciou tímu, ktorého výsledok tipujete – Okrem zápasov domáceho pohára, či priateľských stretnutí, môžu papieroví favoriti vypúšťať súboje vo vysoko cenených súťažiach, v ktorých sa už v podstate o nič nehrá. Môžu to byť posledné zápasy skupinových fáz Ligy majstrov a Európskej ligy alebo posledné ligové kolá, ktoré už neovplyvnia tabuľkové postavenie daného mužstva. Preto je vždy lepšie tipovať zápasy tímov s čo najväčšou motiváciou.

Najvýhodnejšie je tipovať mužstvá, ktoré poznáte a o ktorých viete čo najviac informácií. Tipovanie naslepo nesie veľké riziko. Podstatné je sledovanie športových stránok, oboznamovanie sa s aktuálnym stavom mužstva, tabuľkovým umiestnením, bilanciou zápasov s daným súperom a samozrejme aj získavanie informácií o hernej pohode hráčov či zranených, ktorí nebudú v aktuálnom zápasoch k dispozícii.

Netipujte zbytočne – Pokiaľ neviete nájsť v ponuke zaujímavý zápas, či kurz, tak radšej jednoducho stávkovanie odložte o deň neskôr, ako by ste mali zbytočne prísť o vklad, ktorý by ste mohli na ďalší deň investovať rozumnejšie.

Netreba tipovať len podľa kurzov. Vždy si spomeňte na to, že úmyslom každého bookmakera je na vašom tipovaní čo najviac zarobiť. Niekedy je kurz príliš vysoký a to nás v konečnom rozhodnutí môže ovplyvniť a zľakneme sa staviť tak, ako sme chceli. Preto si radšej najprv pripravte svoje stávky, ktoré by ste chceli podať a až potom si pozrite kurzy v jednotlivých stávkových kanceláriách.

Vždy s chladnou hlavou – A na koniec to najdôležitejšie. Tipujte oddýchnutí a uvoľnení, neuzatvárajte stávky na poslednú chvíľu a v strese, všetko si radšej dvakrát premyslite než podáte svoj tiket. Zásadné pravidlo pri tipovaní je, že vsaďte len toľko, koľko Vám nebude chýbať ak prehráte. Radšej častejšie vyhrávať menšie sumy, ako raz prehrať veľa !