Je lepšie pri tipovaní zamerať sa na jeden alebo viac športov?

kolko-sportov-tipovat

Už v predchádzajúcom článku sme sa venovali výhodám a nevýhodám tipovania rôznych športov. Bez ohľadu na osobné preferencie, stávkovať sa dá v podstate na každý šport, ktorý nájdete v ponuke stávkovej kancelárie. Otázkou je len objem a kvalita vašich vedomostí a správne zvolená tipérska stratégia. Táto otázka si vyžaduje veľmi individuálny prístup. V tomto článku sa pozrieme bližšie na výhody či nevýhody oboch možností.

Tímové vs individuálne športy

Hlavnou výhodou tipovania iba jedného športu je lepšie sústredenie pozornosti na jednu oblasť. Máte tak dostatok času podrobnejšie analyzovať jednotlivé zápasy a sledovať dôležité informácie. Ak ide o tímové športy, môžete sa oboznámiť so všetkými dôležitými prestupmi alebo s aktuálnou formou tímov, jednotlivých hráčov, aká je nálada v klube a pod.

V individuálnych športoch, ako napríklad tenis, bedminton, golf, atletika a ďalšie, máte možnosť podrobne analyzovať formu hráčov, zdravotný stav, výmeny trénerov alebo realizačných tímov. Pri tomto spôsobe tipovania si časom všimnete aj rôzne zákonitosti, ktoré sa často opakujú.

Psychika hrá v športe rozhodujúcu úlohu a práve mentálna forma často rozhoduje o výsledku zápasu. Ak napríklad sledujete výlučne ženský alebo mužský tenis, po chvíli dokážete odhadnúť ako jednotliví hráči reagujú na mentálne zaťaženie, či dokážu otáčať zápasy, prípadne ako sa správajú po víťaznom dueli v nasledujúcom zápase.

Tento štýl tipovania však prináša aj určité nevýhody.

Asi hlavnou nevýhodou je, že takmer každý šport má počas sezóny nejaké prestávky. Výnimkou je snáď len spomínaný tenis, ktorý sa hrá počas celého roka. Ak si vyberiete hokej, od mája do septembra nemáte čo robiť. Futbal je na tom veľmi podobne. Či už počas leta alebo zimnej prestávky sa v Európe futbal nehrá. Problémom tiež môže byť situácia, keď v daný deň jednoducho nenájdete dostatočne lákavý kurz, na ktorý by sa vám oplatilo staviť si.

Na druhej strane, ak sa rozhodnete sústrediť na viacero športov, možnosť vášho výberu stávkových príležitostí sa rapídne zväčšuje.

Pravdepodobnosť, že v priebehu celého dňa, resp. dvoch dní, nenájdete žiadnu vhodnú udalosť na stávku, je veľmi malá. A ak si zvolíte rozumnú kombináciu športov, máte po celý rok v ponuke dostatok zápasov na tipovanie.

Príkladom môže byť kombinácia futbalu a hokeja.

Počas zimnej futbalovej prestávky je hokejová sezóna v plnom prúde a naopak. Zaujímavou možnosťou je tiež voľba rôznych halových športov. Basketbal, hádzaná, či volejbal sú počas zimy iba v polovici sezóny. Taktiež môže byť vhodná kombinácia tipovať zámorské športy ako je NBA, MLB alebo NFL a k tomu také športy, aby ich sezóny na seba celoročne nadväzovali.

Veľmi obľúbené je aj tipovanie na krátkodobé turnaje.

Nejde tu len o veľké turnaje ako MS a ME vo futbale, šampionáty v hokeji alebo Olympiáda. V priebehu roka sa odohráva množstvo záverečných turnajov aj v rámci halových športov v kategórii mužov alebo žien.

Národné tímy sú pritom mnohokrát pre bookmakerov a stávkové kancelárie veľkou neznámou a na medzištátnych zápasoch sa často dajú nájsť veľmi hodnotné kurzy. Na veľkých turnajoch tiež nebýva núdza o prekvapenia so zaujímavými výhernými kurzmi. Často rozhoduje krátkodobá forma, vydarená príprava či tímové výkony. Ak dokážete zachytiť podobné trendy môže vám to výrazne zvýšiť úspešnosť tipov.

V prípade, že sa rozhodnete venovať tipovaniu vo viacerých športových odvetviach, vaša pozornosť sa bude zákonite trieštiť na viacero oblastí. Takto vám môžu uniknúť dôležité informácie, ktoré sa síce nepíšu na titulkách športových denníkov, ale pri podrobnejšej analýze ich je možné objaviť. Práve chýbajúca informácia môže často rozhodnúť o úspechu či neúspechu danej stávky.

Jednoznačne odporúčame sústrediť sa pri tipovaní na dva, maximálne tri športy.

V žiadnom prípade sa nesnažte tipovať všetko čo nájdete v ponuke stávkovej kancelárie od amerického futbalu až po šípky. Pri dnešnom množstve dostupných informácií nemáte šancu sledovať všetky detaily a skôr či neskôr vám niečo unikne. Naopak, vhodne zvolený počet sledovaných športov, prípadne líg vám pomôže rozšíriť stávkarské možnosti a zároveň si uchováte dostatočný prehľad o aktuálnom dianí.