Najobľúbenejšie stratégie a systémy tipovania

systémy tipovania

Dnes sa pozrieme na tie najznámejšie a najpoužívanejšie stratégie a systémy tipovania. Je medzi nimi niekoľko, na ktorých sa dá pri rozumnom prístupe profitovať. Uvádzame však pre výstrahu aj také, ktoré sú väčšinou stratou času i peňazí.

Takmer každý stávkar je zároveň aj veľkým športovým fanúšikom, ktorý si nenecháva ujsť zápasy svojich obľúbených tímov a športovcov, sleduje všetky novinky a správy zo sveta športu a tieto vedomosti a informácie sa snaží speňažiť.

Je však aj mnoho hráčov – tipérov, ktorí samotnú hru príliš neobľubujú. Na zápasy sa pozerajú ako na súbor štatistických údajov, na základe ktorých sa snažia predpovedať výsledok a vývoj nasledujúceho zápasu. Takýto prístup je mnohokrát účinnejší a ziskovejší, keďže z tipovania vynechávate emócie a snažíte sa o pragmatický prístup. Teraz sa ale presuňme k samotným stratégiám.


Value betting

Value betting je asi najrozšírenejším spôsobom tipovania. Value bettingu by sa určite mal venovať, aspoň na začiatku, každý tipér. Práve ten totiž vystihuje podstatu samotného stávkovania. Základ spočíva vo vyhľadávaní hodnotných (value) kurzov v ponuke stávkových kancelárií. Inými slovami hľadáte kurzy, pri ktorých cítite, že bookmaker mohol spraviť chybu, resp. vy by ste kurzy na zápas vypísali inak.

Nejde však len o pocit, dôležité je použiť aj trochu matematiky a pragmatického prístupu. Najjednoduchšie je na úvod si vypisovať vlastné kurzy na jednotlivé stávkové udalosti a hľadať výrazné rozdiely vo svojich predpokladoch a predpokladoch bookmakerov – stávkových kancelárií.

Na internete dnes nájdete množstvo kalkulačiek, ktoré vám výpočty kurzov uľahčia. Tento typ stávkovania však vyžaduje dostatočné vedomosti a informácie, keďže musíte prekonať bookmakera, ktorý má k dispozícií oveľa viac zdrojov informácií a vypisovaním kurzov sa živí. Value betting možno rozdeliť podľa výšky stávok.

Stupnicové vklady

Princíp spočíva vo vytvorení stupnice od 1 po 10. Výšku vkladu si vyberáte podľa dôvery, ktorú vášmu tipu prikladáte. Aj keď nájdete hodnotný kurz, vždy je problémom určiť, koľko peňazí staviť. Podobná stupnica vám môže pomôcť. Je iné tipovať na výhru domácich v kurze 2, alebo stávkovať na remízu v hádzanej s kurzom 12. Aj vo vysokých kurzoch sa často nachádzajú hodnotné stávky, ale pravdepodobnosť výhry je menšia. Priradením dôvery jednotlivým tipom bude vaša výška stávok pružná a prispôsobiteľná situácií.

Rovné vklady (Flat stakes)

Rovný vklad je pravým opakom predchádzajúceho prípadu. Takýto typ voľby vkladu síce vyrovnáva veľmi zlé rozhodnutia ale anuluje aj veľmi dobré rozhodnutia a odporúčali by sme ho najmä menej skúseným stávkarom. Ak svojim tipom priraďujete dôveru a spravíte chybu, často môžete zbytočne prísť o veľkú čiastku. Takisto môžete uhádnuť výsledok zápasu a vďaka nesprávne zvolenej hodnote vkladu sa zbytočne ochudobníte o výhru. Pri rovnom vklade podobné problémy odpadajú.

Sure betting

V minulosti veľmi rozšírená a známa tipovacia stratégia. Jej podstatou ani nie je samotné tipovanie. Skôr ide o vyhľadávanie rozdielov v kurzoch jednotlivých stávkových kancelárií. Vďaka tomu tipnete na všetky možné udalosti, napríklad na výhru, prehru i remízu futbalového duelu. V prípade akéhokoľvek výsledku budete v zisku. V poslednom čase však stávkové kancelárie medzi sebou spolupracujú a takýmto stávkarom znemožňujú tipovanie. Ide o legálny spôsob, ale napriek tomu proti podobným tipérom bookmakeri vehementne bojujú. Ak vás odhalia, často dostávate na svojom účte limity vkladov, resp. vám môžu zrušiť vaše stávky, čo môže priniesť nemalé straty.

Online pomôcky a weby napr.:

Martingale a podobné systémy

Podobným typom stávkarských stratégií sa radšej veľkým  oblúkom vyhnite. Vo väčšine prípadov vás podobné systémy tipovania privedú na dno vášho stávkarského konta. Z praxe sú dokonca známe aj horšie dôsledky. Princíp spočíva v tipovaní jedného výsledku, napríklad remízy, jedného tímu vo viere, že raz naozaj remizuje. Po každom neúspešnom tipe musíte zdvojnásobiť vklad.

Existuje mnoho variácií, kde vklad nemusíte zdvojnásobiť, ale navyšujete ho napríklad podľa Fibonacciho postupnosti. Výsledok je zväčša rovnaký. Skôr či neskôr chytíte dlhú sériu bez požadovaného výsledku, miniete celé konto a končíte s dlhým nosom.

Rada na záver: Voľba stratégie si vyžaduje individuálny prístup a každému bude vyhovovať niečo iné. Preto je potrebné jednotlivé stratégie testovať. Najskôr bez peňazí, neskôr iba s malými obnosmi. Ak vykazujete percentuálny zisk, ste na dobrej ceste.