Slovník stávkara – výrazy používané pri tipovaní a stávkovaní

slovnik-stavkara

V oblasti tipovania sa často používajú rôzne špecifické výrazy a slová, ktorým nie každý stávkar úplne rozumie.

V tomto článku nájdete slovník termínov a výrazov a mal poslúžiť všetkým, hlavne začínajúcom tipérom, ktorí chcú tipovať a vedieť čo niektoré pojmy znamenajú vo svete stávkovania, tipovania a stávkových kancelárií. Dúfame, že náš “slovník stávkara” vám pomôže pochopiť často používané výrazy a budete sa vedieť ľahšie orientovať vo svete kurzových stávok.

najčastejšie používané výrazy:

 • Bookmaker (Bookie) – stávková kancelária prípadne osoba alebo spoločnosť, zodpovedná za vypísanie kurzov na stávkové udalosti, zápasy a podujatia.
 • Kurz: Tvoria ho bookmakeri (stávkové kancelárie), a je to vlastne pravdepodobnosť výhry. Čím je kurz na stávkovú udalosť menší tým je šanca na výhru daného tipu vyššia. Kurzy sa v jednotlivých stávkových kanceláriách môžu líšiť a stávkari to často využívajú a nájdu si ten najvýhodnejší.
 • Bonus: Takmer každá stávková spoločnosť ponúka nejaký bonus pre tipujúcich. Najzaujímavejšie sú bonusy pri registrácii, keď s prvým vkladom Vám ponúknu aj registračný bonus a väčšinou až do 50 – 100% výšky prvého vkladu, prípadne vrátenie vkladu z prvých prehratých stávok do určitej sumy.
 • Stávková udalosť, stávka (Wager) – stávkové kancelárie ponúkajú širokú paletu stávkových udalostí, kde si môžete vsadiť takmer na všetky športy od výmyslu sveta – počnúc futbalom, hokejom, tenisom, cez golf, formulu 1, až po také neobvyklé stávkové udalosti ako napr. kriket, padel, konské dostihy, dostihy psov (chrtov), prípadne aj tipovanie na aj významné spoločenské udalosti, príkladom sú napr. voľby, Super Star, Eurovízia a rôzne show.

 • Druhy stávok: Tipovať sa dnes už dá praktický na čokoľvek, môžte si staviť na výhru, prehru, na počet žltých resp. červených kariet, či bude pokutový kop, počet faulov, počet vylúčení, presný výsledok ale aj napr. to, kto vypadne zo superstar alebo že kto výhra voľby. Dá sa tipovať takmer na všetky športy a každý si určite niečo vyberie.
 • Sólo stávka: Znamená že tipujúci podá tip iba na jednu športovú udalosť (jeden zápas). Väčšinou je s týmto tipom stávok spojený aj vysoký vklad, šanca na výhru je síce vysoká ale je s tým spojené aj riziko vyššej prehry.
 • Kombinovaná stávka: Patrí medzi najobľúbenejšie stávky u tipujúcich. Výsledný kurz získame ako súčin všetkých kurzových udalostí na tikete. Dá sa tu vytvoriť vysoký kurz a vložiť malú sumu, no pri vyššom počte tipov na jednom tikete sa značne zvyšuje aj riziko, že niektorý tip nevyjde a tým celý tiket nevyhrá.
 • Systémová stávka: Pri tomto tipe stávok si tipujúci väčšinou vyberiete viacero zápasov s vysokým kurzom, a určíte si počet kombinácií na tikete, napr. pri tikete s 5 udalosťami si môžete určiť systém ako 1 z 5, 2 z 5, 3 z 5, 4 z 5, 5 z 5, na každý systém si určíte výšku vkladu, pri systémovej stávke je veľkým plus to, že aj keď tipujúci neuhádne všetky zápasy má šancu na výhru.
 • Minimálna stávka: Všetky stávkové spoločnosti majú presne určenú výšku minimálnej stávky na konkrétnu športovú udalosť a v našich slovenských stávkových kanceláriách je to väčšinou 50 centov až 1 EUR.
 • Maximálna stávka: Stávkové kancelárie majú stanovenú aj maximálnu možnú stávku na tú-ktorú športovú udalosť. Je to hlavne kvôli tomu, aby predišli neželaným stratám a preto si určujú aj maximálnu možnú výhru. Tieto výhry sú v každej stávkovej spoločnosti iné, ale existujú aj niektoré zahraničné spoločnosti s neobmedzeným vkladom a neobmedzenou výhrou.

 • Handicap (HCP): V tomto prípade dávame hosťujúcemu alebo domácemu tímu fiktívny náskok v zápase a to najčastejšie tak, že športová udalosť sa už začína akože za stavu 1:0 alebo 0:1 a pod. Ak si stavíme napr. na výhru domácich v HCP 0:1 znamená to, že musia vyhrať minimálne dvoj gólovým rozdielom.
 • Ázijský handicap: Je to stávka rovnaká ako klasický handicap, ale zápas nemôže skončiť remízou. Ak skončí remízou, bude Vám vrátená vložená suma. Označuje sa napr. +0,5 , -0,5 , +1,5 , -1,5 …
 • Under (menej): Znamená tipnúť si počet gólov v stretnutí „menej ako“ uvedená hodnota. Pri hokeji je to väčšinou under 5,5 – to znamená že padne spolu menej alebo max. 5 gólov, ak padne 6 už ste prehrali stávku a pri futbale 2,5 – menej alebo najviac 2 góly, ak padnú 3 už ste prehrali a pri tenise na počet gamov.
 • Over (viac): Je presný opak ako „under“, tipujeme na väčší počet gólov alebo gamov v stretnutí, ako je uvedená hodnota.
 • Manipulačný poplatok: tento poplatok vo výške väčšinou 5% až 10% z vkladu si účtujú predovšetkým stávkové kancelárie v “kamenných pobočkách”.  Jednou z výhod stávkovania cez internet je aj to, že väčšina stávkových kancelárií si manipulačný poplatok neúčtuje, resp. len v určitých špecifických prípadoch.
 • Lay: znamená že stavíte na nevýhru daného hráča alebo tímu, teda remízu alebo víťazstvo súpera.
 • Void: znamená, že vklad na danú stávku nám bude vrátený na naše konto. Zvyčajne sa s tým stretneme pri ázijských handicapoch, DNB – stávkach bez remízy.
 • Stake – znamená podaná, alebo uzavretá stávka.
 • Yield: Percentuálne vyjadrenie úspešnosti tipéra, prezentuje jeho výnos z uzavretých stávok.
 • Sure Bet: ide o stávky, pri ktorých sú kurzy v jednotlivých stávkových kanceláriách tak odlišné, že pri uzatvorení stávky na každý možný výsledok (napr. výhra, remíza, prehra) budeme v konečnom dôsledku ziskový, t.j. zabezpečíme si čistý zisk. Nutný je však veľký prehľad medzi viacerými bookmakermi a taktiež vytvorené hráčske kontá v jednotlivých stávkových kanceláriách.
 • Fixed odds (pevné kurzy): Kurzy na stávku sú pevne dané a nebudú sa meniť. Existujú aj pohyblivé kurzy, kde je vypísaný štartovný kurzy (Starting Price) a tie sa môžu aj po podaní stávky ešte meniť.
 • Livescore (živé výsledky): Sú to internetové stránky bez ktorých sa asi žiaden aktívny tipujúci nezaobíde, poskytujú nám informácie o vývoji stretnutia naživo (live) na internete. Stávkujúci vyhľadávajú najmä spoľahlivé livescore, na ktorom sú aktualizované zmeny v reálnom čase online.
 • Live stávka (živé stávkovanie): Je to stávka v reálnom čase, priamo počas prebiehajúceho stretnutia a kurzy sú vypisované online podľa vývoja zápasu. Kurzy sa priebežne menia a live stávky sú vypisované hlavne na stretnutia a zápasy, ktoré sa dajú sledovať prostredníctvom streamu (online vysielanie) alebo televízie.
 • Favorit: za favorita zápasu je považovaný tím, na ktorý je vypísaný menší stávkový kurz, teda jeho šance na úspech v danej udalosti sú väčšie ako u súpera.
 • Underdog: tzv. outsider, čiže opak favorita. Ide o tím, alebo hráča, ktorý má menšie šance na výhru ako jeho súper.
 • Storno stávkovej udalosti: Takmer každý podaný stávkový tiket sa dá do určitej doby stornovať, väčšinou je to do 10 min.
 • Štatistiky: Poskytujú prehľad o výsledkoch, posledných zápasoch, vzájomných dueloch, poradí v tabuľke a pod. Je to dôležitá pomôcka bez ktorej za nezaobíde žiaden úspešný tipujúci.